WP Ważny temat Sponsor serwisu
WP Ważny temat Sponsor serwisu

Czego powinniśmy szukać w preparatach do pielęgnacji skóry wymagającej?

Sponsor serwisu
Preparatów do pielęgnacji ciała jest całe mnóstwo. Dostępne są w hipermarketach, drogeriach i sklepach internetowych. Tylko czy są odpowiednie dla skóry wrażliwej i atopowej? Sprawdźmy, na co zwracać uwagę przy ich wyborze.

Artykuł powstał przy współpracy z Tarchomińskimi Zakładami Farmaceutycznymi "Polfa" Spółka Akcyjna

Dlaczego moja skóra się przesusza?

Skóra sucha wymaga szczególnej pielęgnacji. U osób dotkniętych tym problemem stwierdza się defekt bariery naskórkowej¹. Konsekwencją tego jest nadmierna utrata wody, suchość skóry, duża wrażliwość na substancje drażniące, skłonność do rozwoju stanów zapalnych i zwiększona penetracja potencjalnych alergenów. Powoduje to podrażnienie, niezwykle silny świąd, który utrudnia codzienne funkcjonowanie, a także szorstkość skóry.

Skóra wrażliwa ma też niewystarczającą liczbę ceramidów w warstwie rogowej. A to one właśnie odpowiadają za utrzymanie wody w naskórku. Mniejsza jest też zawartość naturalnego czynnika nawilżającego (NMF) w warstwie rogowej naskórka.

SOS dla suchej skóry

Pierwszą linią postępowania w przypadku atopii lub zmian skórnych przebiegających ze świądem i podrażnieniem jest zastosowanie preparatów emoliencyjnych². Zaleca się je stosować codziennie, by móc zapewnić skórze właściwe nawilżenie. W ich składzie nie powinny się znaleźć substancje o działaniu alergizującym, zwłaszcza kompozycje zapachowe i konserwanty. Zamiast pomóc, mogą one nasilić zmiany skórne i towarzyszący im świąd.

Warto więc wybierać sprawdzone preparaty, najlepiej mające status wyrobu medycznego, o działaniu nawilżającym, natłuszczającym i zmiękczającym skórę. Ważne, by zawierały składniki mające zdolność do odbudowy uszkodzonej bariery naskórkowej. Ich regularne stosowanie przyczyni się do poprawy stanu skóry i eliminacji świądu. Jakich zatem składników szukać w dobrej jakości produktach do skóry wrażliwej?

Odpowiednie wsparcie dla suchej skóry

Jeśli naszym problemem jest sucha skóra, ale bez cech atopii, warto sięgnąć po preparat, w składzie którego zajdziemy kwas hialuronowy. Jest to humektant, czyli substancja hydrofilowa, która po przeniknięciu w głąb naskórka wiąże wodę i zatrzymuje ją w warstwie rogowej³. Dzięki temu skóra jest elastyczna, co zapewnia jej ochronę przed uszkodzeniami.

Zdolność do absorbowania dużej ilości wody ma też glicerol, który wraz z kwasem hialuronowym jest jednym ze składników wyrobu medycznego POLDERMIN COMPLEX*.

POLDERMIN COMPLEX zapewnia intensywne nawilżenie i ochronę przed nadmierną utratą wody. Minimalizuje suchość skóry, łagodzi świąd oraz wspomaga odtwarzanie prawidłowej bariery naskórkowej. Jest w 100 proc. wegański. Nie zawiera substancji zapachowych, steroidów, parabenów, SLS i substancji ropopochodnych. Jest dostępny w dwóch pojemnościach (100 i 500 ml), by móc mieć go nie tylko w domu, ale też pod ręką, np. w pracy lub w czasie urlopu.

*POLDERMIN COMPLEX – wyrób medyczny w postaci kremu intensywnie nawilżającego skórę ciała i twarzy, stosowany w zapobieganiu jej wysychania

Skóra atopowa a pielęgnacja

Nieco innych składników może potrzebować skóra atopowa, która nie tylko jest sucha, ale też uszkodzona. Potrzebuje zatem nawilżenia, regeneracji i odżywienia, co mogą jej zapewnić określone składniki kremów do ciała.

AZS to choroba przewlekła, która wymaga od pacjenta dużej dyscypliny. Odpowiednie kremy powinny być nakładane na skórę codziennie, najlepiej rano i wieczorem. To ważne, bo kilka dni przerwy może zniweczyć cały trud i choroba ulegnie zaostrzeniu.

Ważne jest też unikanie ekspozycji na alergeny, m.in. roztocze kurzu domowego. Pościel trzeba zmieniać co najmniej raz w tygodniu. Warto też, by w naszej garderobie dominowały ubrania w jasnych kolorach i z naturalnych tkanin.

W ich składzie warto szukać ß-glukanu, który działa nawilżająco i zmiękczająco na skórę. Łagodzi też odczucie swędzenia oraz poprawia funkcje barierowe skóry. Wykazuje wysoką aktywność w gojeniu się urazów i podrażnień skóry. Redukuje jej zaczerwienie, zwiększa nawilżenie i elastyczność. Stymuluje ponadto produkcję kolagenu i wspomaga naturalne mechanizmy obronne skóry. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

Na skórze atopowej na skutek urazów mechanicznych (np. drapania) nierzadko pojawiają się rany. Warto zatem, by wybrany przez nas krem do pielęgnacji zawierał ksylitol, który przyspiesza gojenie się podrażnionej skóry. Zapobiega też rozwojowi szkodliwej mikroflory na jej powierzchni i głęboko nawilża.

Przykładem preparatu, w składzie którego znajdziemy zarówno ksylitol, jak i ß-glukan, jest POLDERMIN hydro. Jest to wyrób medyczny, który intensywnie nawilża, natłuszcza i chroni skórę przed utratą wody, a przy tym ją regeneruje i wspiera proces odbudowy. Łagodzi też uciążliwy świąd. Obecny w preparacie ekstrakt z nasion lnu tworzy na skórze ochronny film, który broni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i ma właściwości przeciwzapalne.

Bywa, że nasza skóra sprawia nam nieco problemów. Jest sucha, łuszczy się i nieprzyjemnie "ciągnie". Pamiętajmy jednak, że właśnie poprzez te objawy sygnalizuje nam, że potrzebuje, by się o nią zatroszczyć. Dobrej jakości produkty pomogą to zadanie właściwie wykonać.

*POLDERMIN hydro - wyrób medyczny w postaci kremu do stosowania na skórę ciała i twarzy, przeznaczony dla osób z AZS, łuszczycą i egzemą

Numer materiału: POH/POC/460/24/03/2023

Artykuł powstał przy współpracy z Tarchomińskimi Zakładami Farmaceutycznymi "Polfa" Spółka Akcyjna

Bibliografia:

¹ Millan M., Mijas J., Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka, Nowa Pediatria 4/2017, s. 114–122.

² Kamińska E., Rola emolientów w atopowym zapaleniu skóry u dzieci, Developmental Period Medicine 2018 Dec; 22(4): 396–403.

³ Krajewska J., Pielęgnacja skóry suchej i podrażnionej, Lek w Polsce L 25 nr 04/15 (287), 32–37.