Grzybica u dzieci – problem nie tylko młodych sportowców
Artykuł przy współpracy z Tarchomińskimi Zakładami Farmaceutycznymi „Polfa” Spółka Akcyjna
Co to jest grzybica?
Za wystąpienie grzybicy u ludzi odpowiadają tzw. dermatofity, czyli grzyby atakujące powierzchniowe warstwy naskórka, paznokcie oraz włosy. Chorobę mogą też wywołać grzyby drożdżopodobne (usadowione w fałdach skórnych i na błonach śluzowych) oraz pleśniowe.
W zależności od tego, czy ich naturalnym środowiskiem jest człowiek, ziemia czy zwierzę, mówi się o dermatofitach antropofilnych, geofilnych i zoofilnych. Pierwsze z nich występują najczęściej, co ma związek z tym, że chorobotwórcze grzyby bardzo łatwo się przenoszą z osoby chorej na osoby z najbliższego otoczenia. A zarazić się jest bardzo łatwo! I to nie tylko w sposób bezpośredni, ale też pośredni, bo zarodniki grzybów mogą znajdować się też w dywanach i na meblach.
Grzybica u dzieci – problem nadal aktualny
Zakażeniu grzybicą sprzyja noszenie odzieży i butów z materiałów syntetycznych, chodzenie boso po płytkach na basenie lub na sali gimnastycznej. Zarazić się też można, używając cudzych grzebieni, szczotek lub ręczników. Źródłem zakażenia są również zwierzęta domowe, a w szczególności koty i psy.
W przypadku najmłodszych najczęściej rozpoznawana jest grzybica skóry owłosionej głowy, w której zmiany chorobowe obejmują włosy i skórę głowy. Zakażenie w większości przypadków występuje u dzieci w wieku 10–15 lat i jest najczęściej rozpoznawaną chorobą włosów w tej grupie wiekowej.
Wyróżnia się:
- grzybicę powierzchowną strzygącą, która może mieć jedną z trzech postaci: postać kropkowatą (włosy ułamane w poziomie skóry), postać złuszczającą (włosy ułamane nierówno na wysokości 2–4 mm, obecne liczne, żółte łuski) lub postać łupieżowatą (pełna utrata włosów i niewielkie złuszczanie),
- grzybicę powierzchowną drobnozarodnikową, w przebiegu której włosy są równo ułamane na wysokości 1–3 mm ponad powierzchnią skóry i otoczone biało-szarą pochewką, dobrze widoczną po wyciągnięciu włosa,
- grzybicę woszczynową, którą w Polsce rozpoznaje się bardzo rzadko.
U dzieci może też wystąpić grzybica stóp. Choroba często występuje u młodych sportowców, np. uczniów klas sportowych. W ich przypadku treningi, nieprzewiewna odzież sportowa, ale też nadmierna potliwość mogą zwiększać ryzyko zakażenia. Wyższe jest ono również u dzieci trenujących sztuki walki, które to sporty uprawia się boso.
Najmłodsi, w przeciwieństwie do dorosłych, najrzadziej chorują na grzybicę paznokci. W ich przypadku bowiem paznokcie rosną szybciej, a palce są lepiej ukrwione. Nie oznacza to jednak, że ten rodzaj zakażenia nie może się u dzieci pojawić. Zakażeniu sprzyja m.in. noszenie zbyt ciasnego obuwia.
Jak leczy się grzybicę u dzieci?
Jeśli podejrzewamy u dziecka zakażenie grzybami, najlepiej jest zgłosić się do pediatry lub dermatologa. Nie wstydźmy się problemu, zwłaszcza że lekarze mają z nim do czynienia bardzo często. Dostępne są też różnego rodzaju leki działające grzybobójczo. Jednym z nich jest Miconal (aerozol na skórę, zawiesina). To lek OTC dostępny bez recepty do stosowania miejscowego. Zawiera mikonazol, który działa przeciwgrzybiczo (jest skuteczny wobec wielu gatunków dermatofitów i drożdżaków) i przeciwbakteryjnie. Miconal zaleca się stosować w przypadku zakażeń skóry (grzybicy głowy, tułowia, rąk, stóp i między palcami, pach, pachwin) oraz w zakażeniach mieszanych grzybiczo-bakteryjnych. ¹
W przypadku dzieci za terapię odpowiadają rodzice. To do nich należy przypominanie o stosowaniu leku (dwa razy na dobę) oraz ewentualna pomoc w jego aplikacji.
Ustrzeż dziecko przed grzybicą!
Nic jednak nie zastąpi profilaktyki, o której warto z dzieckiem porozmawiać. To szczególnie ważne, jeśli nasza pociecha jest bardzo aktywna, uczęszcza na zajęcia sportowe lub chodzi na basen. O ryzyku zakażeń grzybiczych pomówmy z dzieckiem również przed jego wyjazdem na szkolną wycieczkę, obóz sportowy lub kolonie, gdzie będzie korzystać ze wspólnych łazienek. Podpowiedzmy, by zawsze brało prysznic w klapkach i nie chodziło boso.
Warto też wspomnieć o tym, by nie dzielić się przyborami higienicznymi, zwłaszcza grzebieniami, szczotką, gumkami do włosów, a także ręcznikami. Dobrze jest też, by nasza pociecha nie pożyczała nikomu butów i sama również z obcego obuwia nie korzystała. Istotna jest również prawidłowa higiena, której warto uczyć dziecko od najmłodszych lat.
Nazwa produktu leczniczego: Miconal, 3,29 mg/g, aerozol na skórę, zawiesina. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: miconazoli nitras. Dawka substancji czynnej lub stężenie substancji czynnej: 1 g zawiesiny zawiera 3,29 mg mikonazolu azotanu (Miconazoli nitras). Postać farmaceutyczna: Aerozol na skórę, zawiesina. Jednorodna zawiesina barwy biało-beżowej. Wskazania do stosowania: Mikonazol jest stosowany miejscowo: w grzybiczych zakażeniach skóry (grzybica głowy, tułowia, rąk, stóp i między palcami, pach, pachwin); w zakażeniach mieszanych grzybiczo-bakteryjnych. Przeciwskazania: Nadwrażliwość na mikonazol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy stosować produktu w leczeniu zakażeń grzybiczych owłosionej skóry głowy, paznokci, błon śluzowych oraz na zranioną skórę. Podmiot odpowiedzialny: Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa" Spółka Akcyjna, 03176 Warszawa, ul. A. Fleminga 2 .
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Numer materiału: MIC/455/24/03/2023
Artykuł przy współpracy z Tarchomińskimi Zakładami Farmaceutycznymi "Polfa" Spółka Akcyjna
Bibliografia:
¹ Charakterystyka Produktu Leczniczego, Miconal 3,29 mg/g aerozol na skórę, zawiesina