Pielęgnacyjne "TAK" i "NIE" dla skóry przesuszonej, atopowej i wrażliwej
Artykuł powstał przy współpracy z Tarchomińskimi Zakładami Farmaceutycznymi „Polfa” Spółka Akcyjna
Nigdy nie patrzę na skład preparatów do pielęgnacji ciała, bo i tak niczego z tego nie rozumiem.
Błąd, i to bardzo poważny! Owszem, składy może brzmią tajemniczo, ale nie zwalnia nas to ze świadomego wyboru kremu do ciała.
Jeśli nasza skóra jest sucha i podrażniona, nie możemy iść na żaden kompromis. Tu rekomendowanym najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po wyrób medyczny, zawierający składniki okluzyjne, które opóźniają parowanie i utratę wody wskutek tworzenia hydrofobowej warstwy, oraz nawilżające odpowiadające za przyciąganie wody ze skóry właściwej i przemieszczanie ją do zewnętrznej warstwy naskórka. Ważne jest też, by stymulował odnowę bariery lipidowej i wypełniał pęknięcia między przerwanymi grupami złuszczających się komórek naskórka.
Krem do ciała musi pachnieć!
Intensywnie pachnący krem najpewniej ma w składzie substancje zapachowe, które ze skórą obchodzą się dość brutalnie. Uszkadzają bowiem jej barierę ochronną. Są też potencjalnie uczulające, a wywołane przez nie reakcje alergiczne najczęściej są widoczne na skórze¹. Ich objawem będą m.in. podrażnienie, świąd, pokrzywka lub zaostrzenie atopowego zapalenia skóry.
Trzeba też pamiętać, że ryzyko podrażnienia jest dużo większe w przypadku kremów i balsamów niż po zastosowaniu kosmetyków spłukiwanych od razu (np. szamponów i odżywek do włosów). Przed zakupem warto się więc upewnić, czy wybrany krem nie zawiera składników potencjalnie drażniących, takich jak barwniki, parabeny, substancje zapachowe czy SLS.
Krem to krem – każdy będzie odpowiedni
Zdecydowanie nie! Kremy mogą mieć różne działanie. Jedne tylko nawilżają, inne również odżywiają skórę i ją wzmacniają. Produkty o takim działaniu będą odpowiednie dla osób, których problemem jest sucha i podrażniona skóra. Przyniosą też ulgę w schorzeniach dermatologicznych, m.in. atopii.
W takich przypadkach warto stosować na co dzień specjalistyczny krem głęboko nawilżający POLDERMIN hydro*. Jest to wyrób medyczny w postaci kremu do stosowania na skórę ciała i twarzy, przeznaczony dla osób z AZS, łuszczycą i egzemą. Nie tylko nawilża, ale też łagodzi dokuczliwe odczucie swędzenia i przyspiesza gojenie się podrażnionej skóry. Obecny w jego składzie ksylitol zapobiega rozwojowi szkodliwej mikroflory na powierzchni skóry, co jest szczególnie ważne dla osób z atopią, u których większa jest podatność na zakażenia grzybicze i bakteryjne skóry ³.
POLDERMIN hydro bardzo dobrze sprawdza się w codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej i atopowej. Właściwa i regularna pielęgnacja skóry to podstawa efektywnej profilaktyki oraz terapii niedopuszczającej do nawrotów choroby ².
*POLDERMIN hydro - wyrób medyczny w postaci kremu do stosowania na skórę ciała i twarzy, przeznaczony dla osób z AZS, łuszczycą i egzemą
Długie i gorące kąpiele nie mają żadnego wpływu na stan skóry
Skóra nie lubi gorących, długich kąpieli, zwłaszcza jeśli wanna wypełniona jest po brzegi pianą. Może przyniesie nam to chwilowy relaks, ale nasza skóra na pewno nie zazna odprężenia.
Gorąca woda i długie w niej przebywanie połączone z działaniem substancji pieniących, zapachowych i barwników, jakie mogą znajdować się na liście składników płynu do kąpieli, działają na skórę drażniąco. Niszczą jej barierę hydrolipidową i podrażniają naskórek.
Warto też pamiętać, by tuż po wzięciu prysznica w umiarkowanie ciepłej wodzie delikatnie osuszyć ciało ręcznikiem, następnie od razu nawilżyć i natłuścić skórę za pomocą odpowiednich preparatów emoliencyjnych.
Stres w żaden sposób nie szkodzi skórze
Sytuacje stresowe mają znaczący wpływ na pogorszenie objawów atopowego zapalenia skóry. Zaburza równowagę między wytwarzaniem a złuszczaniem komórek naskórka, sprzyja też nasileniu zmian zapalnych ³. Sucha i podrażniona skóra może swędzieć, co z kolei potęguje przykre dolegliwości i sprzyja słabemu samopoczuciu.
Stąd tak ważne jest, by odpowiednio pielęgnować skórę, ale też dbać o swoje emocje. To szczególnie ważne w przypadku dzieci, które dopiero uczą się, jak radzić sobie ze stresem. Można więc codzienną rutynę nakładania kremu połączyć z delikatnym masażem. Czuły dotyk uspokoi dziecko, ale też da mu sygnał, że jest dla nas ważne i piękne mimo niedoskonałości na skórze.
Numer materiału: POH/458/24/03/2023
Artykuł powstał przy współpracy z Tarchomińskimi Zakładami Farmaceutycznymi "Polfa" Spółka Akcyjna
Bibliografia:
¹ Miksa K. i wsp., Obecność alergenów zapachowych w wybranych kosmetykach, Probl Hig Epidemiol 2016, 97(2): 161–165.
² Spałek K., Palacz-Wróbel M., Pielęgnacja skóry w atopowym zapaleniu skóry – studium przypadku, Aesthetic Cosmetology and Medicine. 2022;11(5): 173–179.
³ Arndt J. i wsp., Stres a atopowe zapalenie skóry, Dermatologia po Dyplomie 2010;1(1): 9–16.