Podstawa pielęgnacji, czyli delikatne oczyszczanie, nawilżanie i właściwe odżywianie skóry
Artykuł powstał przy współpracy z Tarchomińskimi Zakładami Farmaceutycznymi "Polfa" Spółka Akcyjna
Komfort skóry w dużej mierze zależy od tego, jak o nią dbamy. Jej stan jest szalenie ważny nie tylko ze względu na estetykę, ale też prawidłowe funkcjonowanie tego narządu. Tylko zdrowa i jędrna skóra jest w stanie odpowiednio spełniać swoje zadania. A tych jest niemało! Za tak ciężką pracę warto codziennie się jej odwdzięczyć. Tylko jak to odpowiednio zrobić?
Krok pierwszy: oczyszczanie
W pierwszej kolejności zadbaj o oczyszczanie skóry. Wielu zabrudzeń nie widzimy gołym okiem, ale możesz być pewna, że na ciele gromadzi się mnóstwo zanieczyszczeń. Te muszą być usunięte codziennie, by nie działały drażniąco na naskórek.
Do tego potrzeba jednak odpowiednich kosmetyków, które będą koić zmęczone całym dniem ciało, a nie uszkadzać płaszcza hydrolipidowego, stanowiący barierę ochronną skóry. I choć jest to swego rodzaju tarcza, która broni organizm przed utratą wody oraz przed drobnoustrojami, alergenami i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, ona również ma swoją wytrzymałość. Jeśli nie dbamy o nią odpowiednio, łatwo ulega uszkodzeniom, o czym nasza skóra na pewno da znać. Stanie się sucha, szorstka i będzie się łuszczyć. Może też utracić swój blask. Te mało przyjemne objawy może dodatkowo wzmagać świąd i uczucie pieczenia. Dzieci mogą być przez to niespokojne, a nam będzie się trudno skupić na pracy.
By do tego nie dopuścić, z uwagą wybierajmy kosmetyki do pielęgnacji skóry. Obecne w nich substancje drażniące, np. parabeny albo SLS, a także mydła zasadowe, mogą poważnie uszkodzić płaszcz hydrolipidowy. Sprzyja temu również działanie wysokich lub niskich temperatur, suchego powietrza oraz promieni UV, jak również wysoka temperatura wody stosowanej do pielęgnacji skóry.
Nie bez znaczenia jest też pomijanie dwóch kolejnych, niezwykle ważnych, elementów codziennej pielęgnacji. Mowa o nawilżaniu i odżywianiu skóry.
Staraj się pić odpowiednią ilość wody. Nawilżenie skóry od środka jest bardzo ważne!
fot.: Adobe Stock
Niekiedy też za suchą skórę odpowiadają czynniki związane ze środowiskiem zawodowym, m.in. działanie substancji alergizujących, klimatyzacja, światło jarzeniowe.
fot.: Adobe Stock
Suche powietrze niekorzystnie działa na skórę. Intensywnie "wyciąga" z niej wilgoć, i to z najgłębszych warstw naskórka.
fot.: Adobe Stock
Skóra, choć bardzo potrzebuje słońca, nie lubi, gdy promienie bezpośrednio na nią oddziałują. Pamiętaj, by zawsze odpowiednio ją zabezpieczyć.
fot.: Adobe Stock
Unikaj kąpieli i mycia się w gorącej wodzie. Jej wysoka temperatura niszczy barierę hydrolipidową skóry, co sprzyja jej wysuszaniu się.
fot.: Adobe Stock
Sól i cukier – Warto wystrzegać się spożywania tych dwóch produktów z uwagi na niekorzystny wpływ, jaki mają nie tylko na nasze zdrowie, ale również na wygląd naszej skóry.
fot.: Adobe Stock
Krok drugi: nawilżanie
Nasza skóra ma prawo domagać się od nas wparcia. Okażemy je, stosując odpowiednie produkty do pielęgnacji. Idealnie, gdy mają status wyrobu medycznego. Mamy wówczas pewność, że nasze ciało zostanie odpowiednio nawilżone i odżywione, zwłaszcza jeśli dzięki dobrej jakości produktowi uzupełnimy skórę o potrzebne jej składniki. Ze względów ekonomicznych i praktycznych dobrze jest też, gdy emolient jest na tyle delikatny, że może go stosować cała rodzina.
Wymagania te spełnia POLDERMIN hydro* – wyrób medyczny w postaci kremu do stosowania na skórę ciała i twarzy, przeznaczony dla osób z AZS, łuszczycą i egzemą. Intensywnie nawilża, natłuszcza (poprzez stworzenie ochronnej warstwy okluzyjnej) oraz chroni skórę przed utratą wody. Łagodzi też świąd i przyspiesza gojenie się podrażnionej skóry.
Za takie działanie odpowiada obecny w preparacie ß-glukan, który nawilża, zmiękcza oraz redukuje zaczerwienie skóry. Towarzyszy mu ksylitol, którego zadaniem jest zapobieganie rozwojowi szkodliwej mikroflory na powierzchni skóry oraz długotrwałe nawilżenie jej głębokich warstw. Ochronnie na nasze ciało działa też obecny w preparacie ekstrakt z nasion lnu. Tworzy ochronny film na skórze, zapobiegając jej nadmiernemu wysuszaniu, poza tym ma właściwości przeciwzapalne.
Dzięki produktowi POLDERMIN hydro możemy jednocześnie nawilżyć i odpowiednio odżywić skórę, dostarczając jej dobrej jakości składników, m.in. deficytowych lipidów międzykomórkowych.
Brzmi skomplikowanie? Spokojnie! Odpowiednia pielęgnacja skóry naprawdę nie jest czasochłonna i droga, ale pod warunkiem że jej nie zaniedbamy. Doskonale wiedzą o tym rodzice dzieci z atopowym zapaleniem skóry, którzy każdego dnia nakładają na ciało swoich dzieci najlepszej jakości kremy i dbają o jej oczyszczanie, bo jakiekolwiek zaniedbanie w tym zakresie może spowodować zaostrzenia choroby.
*POLDERMIN hydro – wyrób medyczny w postaci kremu do stosowania na skórę ciała i twarzy, przeznaczony dla osób z AZS, łuszczycą i egzemą
Pamiętajmy też, by zabezpieczać skórę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Stosujmy kremy z filtrem (również zimą!), nośmy rękawiczki, by chronić delikatną skórę dłoni przed zimnem, i starajmy się nie dopuścić do przemarznięcia ciała.
Przesuszenie skóry najczęściej wynika z niedoboru lipidów warstwy rogowej lub z obniżonej zdolności wiązania i zatrzymywania wody.
Mogą za to odpowiadać czynniki środowiskowe, ale też zaburzenia genetycznie i schorzenia ogólnoustrojowe, m.in. niedoczynność tarczycy lub przewlekła niewydolność nerek.
Numer materiału: POH/459/24/03/2023
Artykuł powstał przy współpracy z Tarchomińskimi Zakładami Farmaceutycznymi "Polfa" Spółka Akcyjna